Zvierací dážď. Mýtus alebo realita?
Možno ste sa už stretli s informáciami o tom, že v istom regióne padali z neba namiesto dažďových kvapiek červy, prípadne ryby alebo žaby. Ako je to možné? Sú tieto prípady naozaj skutočné? A čo stojí za fenoménom zvieracieho dažďa?
Prípady zvieracieho dažďa
Niektorí ľudia takýto dážď spájajú s poverami a akýmisi biblickými katastrofami. Iní veria, že zvierací dážď má aj reálne vedecké vysvetlenie. V každom prípade sú ale z histórie známe prípady, keď zvierací dážď skutočne padal. Prvý zaznamenaný prípad sa datuje už do 1. storočia nášho letopočtu, kedy rímsky filozof, spisovateľ a prírodovedec Plínius Starší zaznamenal prívalové dažde, počas ktorých sa z oblohy sypali aj ryby a žaby. Ďalšie zaznamenané prípady však už nie sú také dávne.
Napríklad v roku 1894 padali v anglickom mestečku Bath z neba maličké medúzy o veľkosti mince. 23. októbra 1947 zas v americkej Louisiane zaznamenal tento fenomén biológ A.D.Bajkov. V ten deň spadli z neba tisíce rýb.
Zaznamenané sú však prípady aj po roku 2000. V júni 2005 padali v srbskom meste Odžaci z neba žaby. Zvláštne na tomto prípade však bolo to, že z neba padali žaby, ktoré v tomto regióne vôbec nežijú. Prípad ako z hororu sa zas stal v roku 2007 v Argentíne. Z neba padalo obrovské množstvo farebných pavúkov. O čosi neskôr, takisto v roku 2007, zas v Louisiane pršali červy. Očitým svedkom bol zamestnanec miestnej polície. V Japonsku zas v júni 2009 zaznamenali dážď žubrienok. Jav sa opakoval až dva krát. A nakoniec Austrália a rybací dážď v roku 2010. Vraj na zem dopadlo obrovské množstvo ešte živých rýb.
Čo spôsobuje zvierací dážď?
Samozrejme, že týmto prípadom sa venovali mnohí meteorológovia a vedci. Kým zvierací dážď z dávnej minulosti sa dá považovať za poveru alebo výmysel, súčasné prípady môžu vedci ignorovať len ťažko. Jedna z najracionálnejších hypotéz, s ktorou prišiel kedysi francúzsky matematik a fyzik André-Marie Ampere, hovorí o silnom nárazovom vetre. Ten zdvihne zvieratá na jednom mieste a nesie ich inam, kde spadnú.
Na tejto hypotéze sa zakladajú aj tie novšie. Podľa nedávnych vedeckých zistení za tento jav môžu takzvané chrliace tornáda, ktoré sa vyskytujú najmä pri vodných plochách. Tieto tornáda dokážu zdvihnúť zvieratá do obrovských výšok a niesť ich dlhé kilometre. Táto hypotéza je uveriteľná aj preto, že zvierací dážď zväčša sprevádza práve silný dážď a vietor.
Nech už je to akokoľvek, dúfajme, že na našom území bude počasie miernejšie a padať bude nanajvýš dážď alebo sneh.
FOTO: © Balazs Kovacs Images/ Dollar Photo Club