Čo by ste mali vedieť o snehových reťaziach

Čo by ste mali vedieť o snehových reťaziach

Počas jazdy v zime na bežných cestách a na väčšine miest Slovenska väčšinou stačia na jazdu zimné pneumatiky. Toto však neplatí vtedy, ak s autom jazdíte vo vyššie položených regiónov alebo v horách. Môžu vás tu čakať zamrznuté a zasnežené cesty, ktoré môžu robiť problémy aj autám s pohonom 4×4. Vtedy je potrebné mať pripravené snehové reťaze.

Hoci snehové reťaze samé o sebe nepatria k povinnej výbave osobných automobilov, je potrebné ich mať v prípade, ak sa dostanete na vyznačený úsek cesty dopravnou značkou Snehové reťaze C14. Taktiež aj keď sa dostanete na cestu, ktorá je pokrytá ľadom alebo snehom. Takže hoci nie je povinné ich mať v aute za bežnej jazdy, musíte ich mať v podmienkach, na ktoré sú vhodné.

Kedy sa nasadzujú snehové reťaze 

Snehové reťaze sa odporúčajú nasadiť na pneumatiky okamžite ešte predtým, než vás čaká náročné stúpanie po ľade a snehom pokrytej vozovke. V opačnom prípade sa môžete zaseknúť na kopci na prešmykujúcich kolesách, kedy už bude príliš neskoro. Snehové reťaze je potrebné nasadiť mimo premávky na bezpečnom mieste.

Netreba pritom zabudnúť mať zapnuté výstražné svetlá a zatiahnutú ručnú brzdu. Ak ste ešte nikdy snehové reťaze nenasadzovali, vyskúšajte si to doma. Ak si to necháte iba na situáciu keď to budete potrebovať na ceste, bude to pri tuhej zime ťažšie.

Snežné reťaze sa nasadzujú vždy na hnaciu nápravu, čiže buď vpredu alebo vzadu v závislosti od toho aké má vaše vozidlo náhon. Ak máte auto s pohonom na všetky kolesá, nasaďte reťaze na suv 4×4 na každé koleso. Reťaz sa nasadzuje na tú časť pneumatiky, ktorá sa nedotýka vozovky. Následne s autom prejdite trošku vopred a nasaďte aj zvyšok. Konkrétny návod ako na to nájdete aj v manuáli, ktorý je súčasťou balenia snežných reťazí.

Ako jazdiť so snehovými reťazami 

Hlavné je treba jazdiť pomaly a opatrne. Vždy to samozrejme závisí od daných podmienok vozovky a stúpania. Nejazdite rýchlo, maximálne 50 km/h. Dokonca niektoré snehové reťaze, ako napr. reťaze na dodávky je potrebné po určitých vzdialenostiach (niekoľko sto metrov) potrebné skontrolovať a dotiahnuť. Ideálne odporúčanie sa však odlišuje od daného typu snežných reťazí a viac sa dozviete priamo v manuáli od výrobcu.

Akonáhle sa dostanete na cestu, kde viete jazdiť bez snehových reťazí, zložte ich, nakoľko jazdením po bežnom asfalte sa snehové reťaze rýchlejšie opotrebujú a môžu poškodiť pneumatiky alebo vozidlo.